Stat tartışmasında söz tribünün: Taraftarlar ne istiyor?

02521024_dc984
Karşıyaka ve Göztepe statları için çıkılan ihalenin ardından Başkan Kocaoğlu’nun iki projeye sert tepkisi ve yargıya taşıma sinyali sonrası eski tartışma yeniden patlak verdi. Peki iki ezeli rakibin taraftarları ne istiyor?

Fırat BAŞARAN / EGEDESONSÖZ – İzmir’e yapılması planlanan yeni statlar ‘çöp’le birlikte kentin kronikleşen iki büyük sorunundan biri…

Hükümet ve yerel idare konusunda arazi ve proje ekseninde her daim tartışma konusu olan İzmir’i statları, Gençlik ve Spor Bakanlığının TOKİ işbirliğiyle yola çıkarak gerçekleştirdiği iki ihalenin ardından yine kent gündemine taşındı…

Ankara’da iki gün süren mesai sonunda Karşıyaka Yalı Caddesi ve Göztepe Gürsel Aksel Tesisleri’ne yapılacak statların ihalesi yapıldı.

İhalelerin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan sert eleştiriler ve konuyu yargıya taşıma açıklaması geldi. Hükümetin hamlelerini seçim oyunu olarak yorumlayan Başkan Kocaoğlu, Uzundere ve Örnekköy’deki arazilere Büyükşehir olarak tek başına iki büyük spor kompleksi yapma sözünü yineleyip yetki isterken, “Adımız yine istemezükçüye çıkacak ama karşı duracağız, dava açacağız” açıklamasını yaptı.

Bu gelişmelerin ardından gözler bir kez daha tribünlere çevrildi. Siyasi zemine taşınan stat konusunda İzmir’in iki ezeli rakibinin taraftarları ne düşünüyor? Göztepe ve Karşıyaka taraftarları hangi projelere sıcak bakıyor, nereye ne büyüklükte bir stat yapılmasını istiyor?
goztepe
GÖZTEPE TARAFTARI İKİYE AYRILDI
Gürsel Aksel Tesisleri’ne yapılacak proje Göztepe taraftarlarını ikiye bölmüş durumda… İhale öncesi bir açıklama yapan Göztepe Yalı Derneği proje hakkında tavrını net bir şekilde ortaya koymuş, sıkıntının seçilen yerden çok kapasiteyle ilgili olduğunu açıklamıştı. Yalı Derneği’nin mesajı net: Ya Gürsel Aksel’e 25 bin, ya ESHOT garajına 35 bin!

Öte yandan Kocaoğlu’nun ihale sonrası açıklamalarına sosyal medyada ciddi bir tepki, planlanan projeye de destek var.

‘AzizKocaoğluEliniStadımdanÇek hashtag’i ile Twitter’da bir araya gelen taraftarlar, “O statlar yapılacak” mesajı verdi. Göztepeliler, “Pişmiş aşa su katılmaz. Ya olana destek ver, ya da lütfen ses etme. Engellerin karşısındayız. Süreci takip edeceğiz” diye yorumlar yaptı.

ksk

O SORUYLA YÜZ YÜZE: 101 YILDIR BEKLENEN…
Gelinen nokta Karşıyaka taraftarlarını da ikilemde bırakmış durumda… Karşıyaka Taraftarlar Derneği Başkanı Okan Kırmacı, “101 yıllık kulübüz, yapılacak ilk stadımız olacak… Sevinelim mi üzülelim mi bilmiyoruz, ortada kaldık” diyor…

Kırmacı, Karşıyaka taraftarının hükümetin projesi karşısında ‘Böyle bir yerde olsun mu, olmasın mı?’ konusunda arada kaldığının bunun nedeninin de iktidarın ve yerel idarin geç kalması olduğunu ifade ediyor. “Taraftarın bir kısmı Yalı’ya stat istiyor, bir kısmı istemiyor” diyen Kırmacı, “Kursağımızda bıraktılar… Objektif bir bakışla Yalı Projesi ileriye dönük düşünüldüğünde, hem konum hem de giriş-çıkış ve güvenlik olarak cinayete teşebbüstür! Gelinen noktada Karşıyaka taraftarı şu soruyla yüz yüze kalmıştır: 101 senedir beklenen stat bu mu?” ifadelerini kullandı.

Kırmacı hükümete de mesaj göndererek, “Amaç Karşıyaka’ya yardım etmekse o araziye bir alışveriş merkezi ve sosyal tesis destekli bir spor salonu yapabilir, geliri de Karşıyaka Kulübü’ne bırakılır, daha uygun bir alana daha büyük kapasiteli bir stat yapabilir” dedi.

TARAFTAR ‘YETMEZ AMA EVET’E MAHKUM EDİLİYOR!
Bu arada ülkede bir ilk olan Taraftar Hakları Derneği’nden de konuyla ilgili bir açıklama geldi. Derneğin son yönetim kurulu toplantısında başkanlık bayrağını alan Burkal Efe Sakızoğlu süreçte tribünlerinin gerçek sahiplerinin by-pass edildiğini ifade ederek önemli açıklamalar yaptı.

Sakızoğlu, “Statların gerçek sahibi taraftarlar… Yıllarca karar konusunda kenara atılan Göztepe ve Karşıyaka taraftarları statlarının semtlerinde olmasını istiyor ama kapasite konusunda rahatsızlıkları var. Projeler 15 bin civarında… Bu iki takım ikinci lig maçında 80 bin kişiye oynayarak rekor kırmış camialar… İkinci ligde her daim 25-30 bin kişiye oynamışlıkları var. Üstelik iki takım hep 2.Lig’de mi kalacak? Özetle projeler günü kurtarmak adına olumlu değerlendirilebilir ama geleceği de düşünmek gerek… Siyasi zemine taşınan tartışma ortamında bir türlü somut bir adım atılmaması taraftarı ‘yetmez ama evet’ noktasına mahkum ediyor” dedi.

EGEDESONSÖZ