Karaborsa ve Güvenlik Çıkmazında Bir Kart: Passolig

poster_2019-11-09-044352

Passolig yalanları ve arsızlığı

6222 nolu yasa ile gündemimize giren, uygulamaya sokulduğu zamandan beri tartışmalara neden olan Passoligin geçen hafta ne denli karaborsacıların işini kolaylaştırdığına bizzat şahit oldum. Beşiktaş stadında oynanan Beşiktaş – Galatasaray maçına çalıştığım şirketin tedarikçilerinden olan iki Avusturya’lı maça gitmek istediğini iletti, Passolig zorunluluğunu anlattım, maça çok gitmek istedikleri için almayı kabul ettiler. 1 saatlik uğraşın sonunda ikisine de Beşiktaş passoligi çıkardık ve biletlerini aldık. Maça birkaç saat kala bu iki arkadaş, 2 arkadaşlarının daha olduğunu onların da maça gelmek istediklerini ilettiler. Bu saatte bilet bulunamaz dedim, karaborsacı bulduklarını ama İngilizce anlaşamadıklarını ifade ettiler, benden yardım istediler. Peki dedim, adamların bulunduğu yere doğru gittik, parayı önceden konuşmuşlardı iki bilet için toplam 1000 TL ödeyecekti Avusturya’lılar !

Passoligleri yoktu, karborsacılar pasaport fotoğrafını çektikten sonra bilgisayar başında bekleyen adamları ile passolig başvurusu yapıyorlardı. Derken aklıma takıldı, dedim sizler passolige bu iki arkadaş adına başvururken kimin cep telefonunu ve mailini veriyorsunuz ? Biz size bu bilgileri vermedik. Kendi mailimizle ve telefon numaramızla hallediyoruz hızlıca dediler. Dedim size neden güvenelim ? Sonuçta mail ve cep telefon numarası olduğu için hesabı siz yöneteceksiniz, biz tek geçişlik kart almaya giderken siz sattığınız bileti başkasına da aktarabilirsiniz, öyle deyince hemen kızdılar, bize güvenmiyor musunuz dediler ? dedim neden güvenelim ? sonuçta tanımıyoruz, derken passoligi kendimiz çıkarmaya karar verdik, aplikasyon indirip başvuruyu yaptık, tabi bunu yapmak yine 1 saatimizi aldı, zaman da daralıyordu, maça gitmek için çok heyecanlıydılar. Sonunda başardık, transferi yaptılar ve tek geçişlik kartı aldık.

Tüm bunlar yaşanırken karaborsacı ile passolig hakkında konuştuk, çıkış amacı olarak karaborsayı engellemek, statları daha güvenli hale getirmek olarak bolca pazarlanan passolig karaborsacıların daha kurumsal hale gelmesine ve satışlarını daha güvenli ortamda yapmalarına neden oldu. Karaborsacı işlerinin artık çok kolay olduğunu, passoligin çok işlerine yaradığını belirtti. Müşteriyle direkt yüz yüze gelmeden, gerek telefonda gerek internet ortamında alışverişi çok rahat yapabildiklerini belirtti. Oysaki eskiden karaborsacıların tribüncülerden çok dayak yemesinei ve fahiş fiyattan bilet sattığı için kuytu köşelerde ellerinden biletlerinin alındığına, teşhir edildiğine defalarca şahit olmuştum.

Gelelim güvenlik meselesine; yine bir Irak’lı arkadaşa bilet almaya çalışıyorduk aynı maça, ancak Irak’lı arkadaşımız birkaç gün önce Galatasaray- Real Madrid maçına gittiğinden GS passoligi almıştı, bu nedenle Bjk – Gs maçı olduğu gün sistem BJK passoligi almasına izin vermiyordu, tarafsız passolig çıkardı, ona da aktarma yapılamadı. Karaborsacının önerisi ile pasaport numaranın son hanesi eksik yazılarak Irak olarak değil de Cezayirli olarak passolig hesabı açtık. Hesap aktive edildi ve transferi bu hesaba yaptık. Tek geçişlik kart almaya gittiğimizde de pasaport göstermeden ilgili numarayı söyleyip tek geçişlik kartı aldık. Yani Irak’lı bir arkadaşı uydurma bir pasaport numarası ve Cezayir uyruğu kaydı ile stada sokmuş olduk. Velevki bu Irak’lı arkadaşla ilgili güvenlik sıkıntısı olsaydı, kolaylıkla uydurma pasaport numaraları ile passolig alınabildiğini görmüş olduk.

Nerede öve öve bitiremedikleri passolig güvenliği?

Sistem o kadar kötü işliyor ki, ilk çıktığında ki tüm pazarlama argümanların ne kadar boş ve sahte olduğunu görüyoruz. Utanmadan birde arada sms atıyorlor ki evlere şenlik; Geçen gün efsane pankartlarımızın sahibi Erol abi (dewe erol) ye mesaj atmışlar. Ömrünün neredeyse 40 yılını Beşiktaş tribünlerine adamış, sayısız deplasman, sayısız tribün organizasyonu görmüş insana passolig diyor ki ; “Tam 195 gündür yoksun! Tribünde izlediğin son maç Beşiktaş- Başakşehir maçıymış. Ve Beşiktaş o günden beri sahaya senden yoksun çıkıyor. Hiç mi özlemiyorsun ? Özlüyorsan yapman gerekeni biliyorsun! “

Güvenlik ve karaborsa önleme yalanının içi boş olması kadar, bu tip mesajları da kendinden iyice tiksindiriyor. İlk 2 sene protesto edip sonrasında Beşiktaş’sızlığa dayanamayıp Passolig alan birisi olarak söylüyorum bunları. İktidara yakın Aktif bank batmaktan kurtuldu ise; tekrar kağıt biletlerimizi vermelerini umuyorum.

Ferhat Talan
Beleştepe