Yarın çok geç olmadan

21 Mayıs 2014 | By | Add a Comment

10155170_10152403452755568_6707044777978926156_nMersin İdmanyurdu ile Samsunspor, Süperlige çıkacak  üçüncü takımın belli olacağı PTT 1. Lig Play-Off Finalinde karşı karşıya geldi. Tarafsız sahada oynanan bu final maçında Samsunspor taraftarları cezalıydı. Mevcut yönetmeliğe göre sadece kadın ve çocuk taraftarların tribüne girmesine izin veriliyordu. Ancak gel gör ki gönül ferman dinlemiyordu.  Samsunsporlu taraftarlar, pardon erkek taraftarlar maçın başlamasına 5 dakika kala tribünlerde formalarıyla, tezahüratlarıyla boy gösteriyorlardı. Truva taktiği deseler de siz inanmayın.  Onlar sadece gönül verdikleri takımlarının, şehirlerinin, armalarının tarihine tanıklık etmek istiyorlardı. Truva taktiği, düşman milislerinin içine sızmak olarak adlandırılır savaş tarihinde. Onlar ise Şehr-i Samsun’ u desteklemek istiyordu sadece.
Bağlantısını paylaştığımız videoda da göreceksiniz, stadyum içerisinde büyük bir facia yaşanmaması kolluk kuvvetlerinin gayretiyle değil; taraftar derneği temsilcilerinin özverisiyle ve taraftarların sağduyusuyla önlenmiştir. Gerçek budur. Bu örnek ve daha nicelerinden hareketle Türkiye Futbol Federasyonu yetkililerine özerk bir federasyon olduklarını, bu işin tüm günahının vebalinin omuzlarında olduğunu bir kez daha hatırlatmayı görev biliyoruz.
1902  Ibrox,  1946  Burden Park, 1964  Lima, 1967  Kayseri, 1968  Super Classico, 1969 Futbol Savaşı  (El Salvador- Honduras), 1971  Ibrox, 1982 Luzhniki, 1985 Heysel, 1985 Bradford City, 1989 Hillsborough, 1990 Maximir, 1996 Guatemala, 2001 Ellis Park, 2012 Port Said ve daha nice stadyum faciaları sizlere bir şeyler hatırlatıyor mu bilmiyoruz ama mevcut yönetimin icraatlarını bu son maç ve daha bir çok örnekle birleştirince, daha acı bilançolarla karşılaşmamamızın futbol ilahlarıyla alakalı olduğunu düşünüyoruz.  Peki nereye kadar? Korkularımız, kaygılarımız, endişelerimiz de sırf bu sebeple.
Hal böyle iken Türkiye Futbol Federasyonu’ ndan önümüzdeki sezona dair  yapılan bazı açıklamalar oldu. Neydi o değişiklikler bakalım:
1-Saha değil tribün kapatma.
2- Kadınlar ve çocuklar maçı tarih oluyor.
3-Küfüre 7 saniye sınırı geliyor.
Peki yeterli mi?
Bu  3 madde içinde bulunduğumuz kargaşa ortamını aşmak için asla yeterli değil, uyarıyoruz.
Türkiye Futbol Federasyonu; meşale yakmanın kanunen yasak olduğu stadyumlarda, polislerin biber gazı kullanmasına neden göz yumuyor. Çok büyük facialara davetiye çıkartan bu uygulamadan vazgeçilmeli, stadyumlarda biber gazı kullanımı yasaklanmalıdır.

Tüm taraftarları suç işleme potansiyeli olan bireyler olarak gören 6222 sayılı kanun  ve kanunun uygulamasını tamamen kolluk kuvvetlerine devreden anlayış bir an önce terk edilmelidir.  6222 sayılı kanun taraftar derneklerinin ortak aklıyla yeniden yazılmalıdır.

Passo-lig uygulamaları üzerinde tedbir kararı vardır, mahkeme kararlarına göre uygulanması suçtur.  Türkiye Futbol Federasyonu suça ortak olmamalıdır.

Çirkin ve kötü tezahürata ilişkin 120 saniye olan zaman sınırlaması 0 saniyeye çekilmiş ve o tarihten sonra maçların büyük bölümü seyircisiz oynanmıştır. Şimdi o süre 7 saniyeye çıkartılınca çirkin tezahürat bitecek mi, hayır. 120 saniye ile 0 saniye arasındaki farkı 4 aylık bir süre içerisinde test etmişken, önümüzdeki sezonu da 0 ile 7 saniye arasındaki farkı test etmek için mi harcayacağız.

Liste ve öneriler uzatılabilir, spor sahalarındaki sorunların bizler de farkındayız ancak bu sorunlar bazı yönetmelik maddelerinin değiştirilmesi ile çözülemeyecek kadar geniş kapsamlıdır. Taraftar Derneklerinin ve taraftarların demokratik platformlarda görüşünün alınmadığı, sorunların çözümlerinde paydaş olarak kabul edilmediği her uygulama eksiktir ve vakit kaybıdır.

Yaşadığımız acılara bir de futbol sahalarında yaşanılacak olası acıların eklenmemesi için, Türk Futbolu’ nun hak ettiği  marka değerine ulaşabilmesi için, ülke olarak bu oyundan zevk aldığımız günlere geri dönebilmek için tek ihtiyacımız olan şey ‘iletişim’.

Taraftar Hakları Derneği olarak, Türkiye Futbol Federasyonu’ nu konunun muhattapları ile iletişim kurmaya davet ediyoruz. Spor Alanlarındaki Sorunlar Ve Çözüm Önerilerinin tartışılacağı, federasyon ve bakanlık yetkilileri, taraftar temsilcileri, kulüp yöneticileri, ilgili konuda çalışmalar yürüten  akademisyenler, spor yazarları ve hukuk insanlarının katılacağı bir çalıştay düzenlenmesinin hayati bir zorunluluk olduğuna  inanıyoruz.

Yarın çok geç olmadan, hemen şimdi…

Paylaş

Category: Genel

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.