Yarın çok geç olmadan, hemen şimdi 2

26 Mayıs 2014 | By | Add a Comment

10406022_10203556233445022_220323944_n

 

Bir basketbol maçı Banvit – Galatasaray arasında. Türkiye Basketbol Ligi Play-Off Yarı Final mücadelesi. Bandırma’ da daracık bir tribünün kenarında yerlerini almış Galatasaray taraftarları. Belli ki heyecanlılar, belli ki bir sezonun tüm meyvelerini toplayacakları Play-Off maçlarında takımlarına deplasmanda destek olmak istiyorlar.

Maçın son periyodunda ise karşılarındaki herkesi suçlu olarak görmeye alışkın olan polis kuvvetleriyle karşı karşıya geliyorlar, üstelik maç oynanırken, üstüne üstelik tribünlerin içerisinde. Tribünlerde o esnada en ufak bir taşkınlık yokken özel güvenlik ve polislerin anlamsız, orantısız müdahelesi sonucu bir taraftar yaralanarak hastaneye kaldırılıyor. Çünkü taraftarların karşısında, taraftarın ruh halinden anlayan profesyoneller yerine görevleri gereği herkesi suçlu ve terörize görmeye eğitimli çevik kuvvet mensupları var.

Bağlantısını paylaştığımız videoda da izleyeceğiniz üzre; daha büyük bir facianın yaşanmamasını orantısız bir şekilde taraftarlara şiddet uygulayan çevik kuvvet mensupları değil, sayıca çok fazla olmalarına rağmen şiddete şiddetle karşılık vermeyen taraftarlar engelliyor.

Olayda yaralanarak Bandırma Devlet Hastanesi’ ne kaldırılan Emrah Ersoy kardeşimize geçmiş olsun diyoruz. Yine yeniden bıkmadan usanmadan aynı nakaratı tekrarlıyoruz, bir gün bu stadyumlarda yarattığınız polis şiddeti yüreğimizi delip te geçecek.

Uyarıyoruz! Bir gün yaptığınız yanlış uygulamalarla altını günden günden oyduğunuz bu tribünler çökecek ve bir ülke olarak altında kalacağız o göçüğün.

Tekrarlıyoruz, yarın çok geç olmadan stadyumlarda ölümlere, yaralanmalara davetiye çıkaran bu polis şiddetinden vazgeçin; sporda şiddeti gerçekten bitirmek istediğinize bizleri gerçekten inandırın.

Taraftar Hakları Derneği olarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ nı; konunun muhattapları ile iletişim kurmaya davet ediyoruz. Spor Alanlarındaki Sorunlar Ve Çözüm Önerilerinin tartışılacağı, federasyon ve bakanlık yetkilileri, taraftar temsilcileri, kulüp yöneticileri, ilgili konuda çalışmalar yürüten akademisyenler, spor yazarları ve hukuk insanlarının katılacağı bir çalıştay düzenlenmesinin hayati bir zorunluluk olduğuna inanıyoruz.

Yarın çok geç olmadan, hemen şimdi…

Paylaş

Category: Genel

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.