TARAFTAR HAKLARI DERNEĞİ 2. OLAĞAN GENEL KURULU BİLDİRİSİ

29 Aralık 2016 | By

Screenshot_2016-12-29-14-59-06

TARAFTARLARA SÖZÜMÜZ SÖZ:
PASSOLİGİ KALDIRACAĞIZ, 6222’Yİ ÇÖPE ATACAĞIZ !

24 Aralık 2016 tarihinde İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz Taraftar Hakları Derneği 2. Olağan Genel Kurulu’nun sonuç bildirisini kamuoyu ile paylaşırız:

Ülkemiz ve dünyamız, taraftarların sorunlarını ve taleplerini konuşmanın, tartışmanın maalesef çok da keyif vermediği bir süreçten geçmektedir.

Patlayan bombalar ve yaşanan çatışmalar sonucu hayatlarını kaybeden insanların acılarını, yakınları kadar olmasa da kendine insanım diyenlerin yüreklerinde hissetmemesi mümkün değil.

Genel Kurulumuz; ülkemizde ve dünyanın diğer coğrafyalarında yaşanan terör saldırılarında hayatlarını kaybeden insanların yakınlarının acılarını paylaştığını bir kere daha belirtir ve ölümlerin değil yaşama dair güzelliklerin konuşulduğu bir yeryüzüne olan hasretle mücadele kararlılığını ilan eder.

Dünya da ilk kez gerçekleştirilen ve ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğumuz Avrupa Futbol Taraftarları Yaz Buluşması organizasyonun 2. Günü akşamında gerçekleşen darbe girişimi süreci dili, dini, etnik kimliği veya cinsiyeti fark etmeksizin tüm taraftarların özgür ve demokratik bir yaşama ihtiyacı olduğunu bir kere daha göstermiştir. Farklı coğrafyalardan, farklı deneyimleri paylaşmak ve sorunlarımıza dair önerilerimizi tartışmak üzere bir araya geldiğimiz bu organizasyonda her ne kadar hedeflediğimiz sonuçlara ulaşamamış olsak da, zor zamanlarda omuz omuza olmanın bizleri umutsuzluk girdabından uzak tuttuğunu kendi dillerimizde ve duygularımızda anladık.

Bizleri ve sevdalarımızı kuşatan ablukaların dağıtılmasının yolu, ‘renklerimiz ayrı olsa da dertlerimizin aynı olduğu’ bilinciyle haklar mücadelesine sıkı sıkı sarılmaktan geçmektedir.

Türkiye’de 2012 yılında gerçekleştirdiğimiz dernek kuruluşuyla bir ilke imza atmış olsak da, ülkemizdeki ve dünyadaki taraftarların yıllara uzanan sayısız mücadele deneyimlerinin zenginliğine sahibiz.

Dört yıllık çalışmalarımız, taraftarların haklar mücadelesinde azımsanmayacak tecrübelerin ve fikirlerin ortaya çıkmasına olanak verdi.

Taraftar Hakları Derneği, futbolun ülkemizde yarattığı tarihsel bilinç ve kültürün sorumluluğunu da üstlenme iddiasındadır. Bu yüzden İzmir’den başlayarak ülkemiz futbol tarihinin belleğinin oluşturulmasına katkı koymayı da kendisine görev edinmiştir. Derneğimiz, bilim insanları ve spor insanlarını bir araya getirmiş ve bellek çalışmasına başlamıştır.

Derneğimiz, taraftarların kentle ve kentlilerle karşılıklı geliştirici etkileşimine yönelik çalışmalar yapmak üzere İzmir Konak Belediyesi Kent Konseyi’nin üyesi olmuş ve temsilcilerini meclislere ve alt komisyonlara katmıştır. Mülteci Meclisi’ne bağlı Spor Komisyonu’nun kurulmasının sorumluluğunu üstlenen derneğimiz, yerel yönetimlerin spor ve kent yaşamı arasındaki doğru ilişkiyi kurmak için sahip oldukları olanakların bilinciyle, bu temsiliyeti tüm yerel yönetim mekanizmalarında kurmak için çalışmalarını geliştirecektir.

Artık ilk günkü çekingenliğimiz, ‘acabalarımız’ yok. Yürüdüğümüz yoldaki görevlerimizin ve sorumluluklarımızın farkındayız. Bu farkındalıkla 2016 yılının son günlerinde gerçekleştirdiğimiz 2. Olağan Genel Kurulumuz, diğer illerde Şubeler açma kararını alarak 2017’ye merhaba demiştir.

Yeni dönemde, BÜTÜN TAKIMLARIN TARAFTARLARI HAKLAR MÜCADELESİNDE BİRLEŞİN! çağrımızı örgütlenme seferberliğine dönüştürerek taraftarların birleşik mücadelesiyle passoligsiz ve 6222’siz bir Türkiye hedefimize ulaşacağımıza inanıyor, tüm taraftarlara yasaksız ve engelsiz bir tribün yılı diliyoruz.

TARAFTAR HAKLARI DERNEĞİ 2. OLAĞAN GENEL KURULU

Paylaş

Category: Genel

Comments are closed.