Serhat Boz’ un Vefatı ve Hodri Meydan’ ın Tribünden Çekilme Kararı Üzerine

1490207691655

Serhat Boz ve Fatih Eroğlu: yakın zamanlarda Türkiye tribünlerinden yıldızlara uğurladığımız iki can. Kimilerine göre tribün içi çatışmada kurban, kimilerine göre tribün uğrunda can veren yiğitler. Biz biliyoruz ki bu iki kardeşimizin canını yitirmesi arkasında tribünleri hiç bağlamayan onlarca sebep var ve tribünlerin öncülüğünü yapan insanlar yıllardan beri bu tribün dışı sorunlarla mücadele de yanlız bırakılıyor. Yaşanan olaylar sadece bir adli vaka olarak ele alınıyor arka plandaki sosyo-kültürel ve ekonomik sebepler sorumlular tarafından gözardı ediliyor.

Serhat Boz kardeşimizin vefatı sonrası bugün Hodri Meydan grubunun tribünlerden çekildiği haberini aldık. Yapılan açıklamada tribünlerde yıllarca bir tek kişinin burnunun kanamaması, gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durmasi için mücadele verdikleri vurgulandı. Biz de soruyoruz: Hodri Meydan Derneği Başkanı Özgur Taşkıran’ ın görevi gerçekten bir tek kişinin burnunun kanamaması veya gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için mücadele vermek mi? Eğer dernek başkanı arkadaşımız böyle bir mücadele vermek zorunda kalıyorsa bu ülkenin diğer kurumları, taraftarı olduğumuz kulüp yönetimleri ve federasyon yetkilileri neler yapıyor?

Tribün liderleri veya dernek başkanları tribüne gelen taraftarları uzaydan bulup getirmiyorlar, tribünlerdeki taraftarlar toplumun çok çeşitli tabakalarından bir araya gelen insanlar ve eğer orada bir sorun oluyorsa bu sorun sadece tribün liderlerinin sorunu değildir; toplumsal olarak tüm paydaşların ve sportif olarak da başta federasyonun ve sonrada kulüp yönetimlerinin de sorunudur.

Kulüp taraftarlarının sevdası ve emekleri ile değerli hale gelen kulüplerin bugün yöneticilerin sadece ego ve maddi çıkar kapısı haline gelmesi bizce vahim durumun en onemli etkenlerinden birisidir. Mevcut Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’ u Türkiye standartları üstü bir başkan olarak nitelendirdiğimizi vurgulayıp, sorunun Kocaelispor sorunu degil ülkemizin spor anayışı sorunu olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.

Tribünsel olaylara sadece adli vakalar olarak bakan emniyet güçleri, il güvenlik kurulları ve spor savcıları da bu ölümlerden bire bir sorumludur. Takımlarına olan sevgileri için her türlü fedakarlığa açık taraftarlar adı geçen kurumlardan zerre kadar yardım görmezken her gittikleri yerde gördükleri şiddet içerikli muamelelerden dolayı ister istemez öz savunma metodlarını geliştiren siddet gruplarına dönüştürülmüştür. Toplumsal ayrıştırmanın sistematik olarak ön plana çıkarıldığı siyasi anlayışında işine gelen bu politikalara herkes göz yumarak adeta Serhat Boz’un vefatında rol oynamışlardır.

Tribünlere karşı alınan polisiye önlemlerin dışında ciddi bir sosyo-kulturel  calışmanın olmadığı bu ortamda, bizim baska türlü değerlendirme yapma sanşımız bulunmuyor. Yorumlarımız sadece Türkiye tribünlerinde yasanan acı olayların sona ermesi yönündeki isteğimizden başka bir şey değildir. Hal boyle olunca da tüm paydaşların bu ölümlerde sorumluluk hissedip gereğini yapması gerektiğini düşünuyoruz. Hodri Meydan,  yürüdüğü bu cefalı yolda kaybettikleri kardeşlerinin acısını tribünlerden çekilerek dindirmeyi hedeflemiş görünüyor.

Türkiye Futbol Federasyonu’ na soruyoruz: Hiç sorumluluk hissediyor musunuz; kulüplerin ehliyetsiz kişiler tarafından yönetilmesinden ve Avrupa’ nın en borçlu takımlarının olduğu liglerin federasyonunun başında oldugunuzun farkında mısınız? Kulüplerin gelirlerinin bir kısmının taraftar sorumluluk projelerine kullanılması, taraftar derneklerinin yapılarının kuvvetlendirilmesi yerine; kulüp gelirlerinin %85′ inin futbolcu transferlerine harcanmasına daha ne kadar seyirci kalacaksiniz? Sizce zamanı gelemdi mi: sadece 4-5 takımın federasyonu değil; amatör liglerden en yukarıdaki profesyonel takımlara kadar her takımın federasyonu olmanın, futbolu toplumsal eğitim amaçlı görmenin ve altyapılarıyla ayakta durabilen takımları ön plana cıkaracak calışmalar yapmanın ne zaman öncüsü olacaksınız?

Türkiye Futbol Federasyonu’ nun görevinin sadece lüks otellerde kongreler yapıp, siyasi iradenin güdümlü bir organı olarak calışmak olamadığını ısrarla belirtip, bu ölümlerin sadece tribünsel catışmanın sonucu olduğu algısını yaratma uğraşından vazgeçmeye ve taraftar gruplari ile gerçekçi ve sorunları çözmeye yönelik politikaları ön plana çıkarmaya davet ediyoruz.

Bu büyük acıda Kocaelispor taraftarı yanlız değildir. Bir daha böyle bir acı yaşanmaması icin gerek kendileriyle gerekse tüm Türkiye tribünleri ile her türlü çalışma ve dayanışmaya hazır olduğumuzu buradan ifade etmek istiyoruz.