”Kadına Yönelik Şiddete Sessiz Kalma, Ortak Olma Tribünde Küfüre ve Şiddete Hayır’

IMG-20150221-WA0001KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SESSİZ KALMA, ORTAK OLMA, TRİBÜNDE KÜFÜRE VE ŞİDDETE HAYIR

Özgecan Aslan’ın Mersin’de katledilmesinin ardından taraftarlar olarak yaşanan acıya sessiz kalmadık. Tribünlerde ve sokaklarda pankartlarla, sloganlarla tepkimizi dile getirdik.

 Bugün buraya renklerimizi de alıp geldik. Omuz omuza sesimize ses katarsak aynı acıları tekrar tekrar yaşamak zorunda kalmayız düşüncesiyle hareket ettik.

 Her alanda olduğu gibi tribünlerde, kadın bedenini hedef alan küfürler, hakaretler ve aşağılamalar mevcuttur. Yaşanılanlar, zaman zaman da küfürle sınırlı kalmayıp şiddet ve taciz boyutuna ulaşıyor.

 Biz burada bir araya gelen taraftarlar olarak, kadın ölümlerine, kadın bedenini hedef alan küfürlere, taciz ve tecavüzlere tribün dışında da, içinde de dur demek üzere ‘renklerimiz ayrı olsa da, dertlerimiz aynı’ diyerek biraraya geldik.

 Taraftar Hakları Derneği olarak, duyarlılık gerektiren her sosyal olayda olduğu gibi kadın cinayetlerine, şiddete ve küfüre de sessiz kalmamak, tepki göstermek gerektiği inancındayız.

 Özgecan, fitili ateşleyen bir kıvılcım oldu. Ne ilkti, ne de son. Olay henüz çok yeni olmasına rağmen üzerine onlarca kadın cinayeti haberi aldık.

 Bizler arma sevdalısı taraftarlar olarak, tribünlerden başlayacağız anlatmaya… Kadını cinsel obje olarak değil, birey olarak görmeyi, küfür ve hakaret etmek yerine saygı duymayı, korunması gereken değil, saygı duyulması gerektiğini.

 Küfüre, hakarete, şiddete, tacize, tecavüze ve ölümlere dur demek, engel olmak adına haykırıyoruz:

 OLMAZ DE…

 DUR DE…

 KADINA YAPILAN ZULMÜ ENGELLE…

 Özgecan ve şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmış diğer kadınları yakan ateşi biz söndüreceğiz.

Basın Açıklaması

21.02.2015 –  Alsancak/İzmir