İzmir Demokrasi Kupası – Sporda Demokratik Hakları Yıllardır İhlal Edilen 1 Kente Demokrasi 1 Maç İle Gelebilir mi?

8 Ağustos 2016 | By

demokk

15 Temmuz’ da ki darbe girişimini protesto etmek için 10 Ağustos Çarşamba günü İzmir’ de Demokrasi Kupası adında bir organizasyon gerçekleştirilecek. Bu organizasyonda; İzmir’in futbol takımları Altay, Altınordu, Göztepe ve Karşıyaka mücadele edecek.

Demokrasi Kupası hakkındaki düşüncelerimizi ifade etmeye, darbe girişimini lanetleyerek ve kaybettiğimiz yurttaşlarımızın acısını yüreğimizde hissettiğimizi belirterek başlamak istiyoruz. En temel sözlük tanımıyla Demokrasi, ülkede yaşayan tüm yurttaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede, kendisini ifade etmede eşit hakka sahip olduğu ve yine yapılan tüm uygulamalardan eşit oranda pay aldığı bir tür yönetim biçimidir. Bu tanımdan yola çıkarak; İzmir’ de taraftarların payına, bunca sene demokrasi uygulamaları adına ne düştü hep birlikte hatırlayalım.

Stadyumlar

Türkiye’de futbolun ilk kez oynandığı, profesyonel liglerimizin ilk golünün atıldığı, kökleri 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanan, çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmış tarihi bir miras olan Alsancak Stadı, 2014 Ağustos’ta depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kapatıldı, 2015 Ağustos’ta ise tamamen yıkıldı. 2 yıldır Alsancak Stadı konusunda atılmış en ufak bir somut adım olmadığı gibi, stat çevresinde yer alan bölgelere AVM ve rezidans yapılması için hisse senedi satışlarına başlanıldı.

Karşıyaka Yalı ve Göztepe Gürsel Aksel Stadları yıkıldı. Bu statlarda spor yapan ilgili kulüplerin altyapı oyuncuları ve amatör sporcular kaderlerine terkedildi. Yerel yönetimlerle mahkemelik olup statların inşaatları durduruldu. Statlar enkaz halinde yaklaşık 1 yıldır atıl konumda bekletiliyor.

Bu süreçte Altay ve Karşıyaka kulüpleri küme düştü. Buna ek olarak her sezon öncesi İzmir kulüplerine maç oynayacakları statları olmadığı gerekçesiyle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından para cezası kesildi ve lisans verilmedi.

6222 Sayılı Yasa, Passolig ve Polis Şiddeti

Tüm Türkiye’ de olduğu gibi İzmir kulüplerinin taraftarları da 6222 sayılı yasanın uygulanış şeklinden payını aldı. Stadyum çıkışlarında polisler tarafından defalarca utanç koridoru denilen uygulama ile taraftarlara ağır müdahalelerde bulunuldu. En son oynanan Göztepe-Karşıyaka maçında polisler maç çıkışını dahi beklemeyerek tribünlerdeki Karşıyaka taraftarlarına biber gazları eşliğinde tribünlere girmek suretiyle saldırıldı. 6222 sayılı yasadan en büyük zararı taraftarlar gördü. Bu süreçte onbinlerce taraftar hakkında yasal işlem yapıldı, seyirden men ve ağır para cezası yaptırımları uygulandı. Ülkenin büyük bölümünde savaş, terör saldırıları devam ederken ve son olarak ülkemizin Büyük Millet Meclisi, emniyet müdürlükleri kendi ordusunun tankları ve uçaklarıyla vurulmuşken, yüzlerce kolluk kuvveti ve yurttaşımız öldürülmüş ve yaralanmışken, sanki ülkemizde şiddetle içiçe yaşamıyormuşuz gibi, stadyumlarda şiddeti bitireceği yalanıyla, bir bankaya rant sağlamaktan başka hiçbir işlevi olmayan e-bilet namı diğer passolig uygulaması ile, taraftarların kulüplerine ve renklerine olan sevdaları istismar edildi.

Hal böyle iken; İzmir’ de düzenlenecek olan Demokrasi Kupası özelinden hareketle; tüm yöneticileri, ülkemiz taraftarlarının haklı ve meşru taleplerinin dikkate alındığı, demokratik haklarının ihlal edilmediği bir spor dünyası oluşturma konusunda ortak hareket etmeye davet ediyoruz.

Taraftar haklarının ve demokratik taleplerinin önemsenmediği, taraftar denen olgunun sadece ihtiyaç olduğunda kullanabilecek bir kitle olarak görüldüğü, İzmir’ in iki diğer köklü kulübü Bucaspor ve İzmirspor’ un davet bile edilmediği, il spor güvenlik kurulu kararlarına göre taraftarların kendi kulüplerinin forma, atkı, pankart vb. görsellerinin getirilmemesinin tavsiye edildiği bir ortamda, İzmir’ de ki taraftar gruplarının beyan ettikleri açıklamalarla aynı noktada olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Kamuoyuna saygılarımızla…

Paylaş

Category: Genel

Comments are closed.