Hesabını Ödemeyeceğimiz Masaya Oturmayız.

endTaraftarlar olarak uzun bir zamandır deplasman haklarımız engellenmekte.

Deplasman hakkımızın gaspedilmesinin yanında, özellikle İstanbul takımlarının Anadolu’ da oynadığı maçlarda fahiş bilet fiyatları uygulanmakta. Bu fiyatlar takımdan takıma da farklılık gösterirken, bu konuda ne kulüpler ne de federasyon taraftarı koruyacak bir önlem almakta. Bu uygulamaların son ve en trajik olanı ise Bursa-Galatasaray Türkiye kupası maçı için misafir tribün fiyatının açıklanmasıyla yaşandı. Misafir tribün bileti 800 lira olarak açıklandı. Öncelikli olarak herkes bir yanlış anlaşılma sandı ve düzeltilmesini bekledi ama zaman içerisinde bu durumun gerçek olduğu anlaşıldı.

Salvador Dali’ye rahmet okutan Bursaspor yönetimi gerçek üstü bir ifadeyle: ‘’Bu sezon aldığımız cezalar nedeniyle hasılattan çok yoksun kaldık. Bunu çıkarmamız lazımdı” diye bir açıklama yaptı. Bu arada sadece deplasman tribününe değil aynı tribünde olan kendi taraftarına da aynı fiyatı uyguladığı anlaşıldı.

Yani 6222’ ye ve 21 Ocak’ ta değişen ve Türk Futbolu’ nu bir kaosa sürükleyen Disiplin Yönetmeliği’ ne itiraz edebilecek cesareti ve basireti gösterecekleri yerde, tüm kulüp yönetimleri gibi, faturayı yine taraftarlara kestiler. Ne diyelim canınız sağ olsun, bilmelisiniz ki bizler yani taraftarlar hesabını ödeyemeyeceğimiz masaya oturmayız.

Eşleşmenin ilk maçında Galasataray kulübünün Bursaspor taraftarına karşı yaşattıkları ne olursa olsun; (deplasman bileti almak için başka bir takımın sistemine üye olmak, 5 girişin olduğu bir tribüne 1 girişten girmeye zorlanmak gibi) Bursaspor yönetiminin bu uygulaması, ne kendi taraftarının hakkını koruma amaçlıdır ne de hasılat gelirinin arttırma amaçlıdır. Bu uygulama ‘’gelmeyin kardeşim’’ demenin diğer bir adıdır. Ki Bursa taraftarları da ( http://t.co/uKZB6ld4Kt ) yayımladıkları bildiride hem yönetimin bu uygulamasını ciddiye almamakta hem de ‘DEPLASMAN’ taraftarının haklarını savunmaktadır.

Kendilerini taraftar haklarına sahip çıktıkları için kutluyoruz. E-bilet, deplasman yasağı, 6222 derken bugün yaşananlar ülkemizde tribün kültürünün ve taraftarlığın getirildiği noktayı bir kez daha ortaya koyuyor: bitirilmek isteniyoruz.

Bugün Bursaspor kulübünün yaptığı aslında tüm kulüpler ve federasyonun ortak amacı haline gelmiş durumdadır. Taraftar olmadan kulüpler ve futbol yönetilmek isteniyor. Önemli olan ne statlarda yaşatılan kültür, ne o atmosfer ne de armalara duyulan sevgi; tek hedef endüstrinin ve onu yönetenlerin bekaası. Son söz olarak bu uygulamalara sessiz kalan tüm renkdaşlarımıza ses edelim. Sizlerin ağızlarına pelesenk olan tribün besteleri, duvarlarınızı ve gönülleriniz süsleyen koreografiler hep o ‘’tribünlerin istenmeyen haylaz çocukları’’nın eserleri.

Bugün siz de sessiz kalıp onların bu tribünlerden çekilmesine neden olursanız, yarın söyleyecek ne besteniz kalır ne de masaüstü görselleriniz…