HER TÜRLÜ IRKÇI, NEFRET VE AYRIMCILIK İÇEREN PROVAKASYONA TRİBÜNSEL MEVZULARDA EMANET KULLANIMINA HAYIR!

26 Kasım 2014 | By

tar

HER TÜRLÜ IRKÇI, NEFRET VE AYRIMCILIK İÇEREN PROVAKASYONA TRİBÜNSEL MEVZULARDA EMANET KULLAMINA HAYIR!

Galatasaray – Kızılyıldız takımları arasında 21 Kasım’ da oynanan EuroCup Basketbol maçı öncesi çıkan olaylarda, Sırp taraftar Marko Ivkovic hayatını kaybetti. Marko’ nun ailesine, sevenlerine, bir taraftar öldüğünde bunun acısını yüreklerinde hissedebilen herkese sabır ve metanet diliyoruz.

Hiçbir spor müsabakası bir insan hayatından daha değerli değildir. Her türlü etnik kökenli, ırkçı ve ayrımcılığa yönelik kışkırtmaların ayyuka çıktığı bir dönemde herkesten önce taraftarlar sorumluluk alıp önce iğneyi kendine çuvaldızı başkalarına batırmalıdır.

Bu konuda taraftarlar tarafından atılmayan her adımın, ilerleyen süreçlerde yeni can kayıpları, hak mahrumiyetleri, sert polisiye önlemler vb. olarak karşımıza çıkacağı unutulmamalıdır. Mevzunun içeriği ne olursa olsun tribünlerde ya da maç öncelerinde bir canın kaybına neden olan her bir unsur lanetlenmelidir.

Bu son olsun demekle, sonu gelmiyor! Ayrım gözetmeksizin; her bir taraftar derneği , her bir taraftar grubu ve her taraftar; ırkçı ve ayrımcı söylemlerde bulunma, yaralayıcı ve ölüme sebep olacak eylemlerin içerisinde yer alma, durumlarını kınamalıdır. Sadece sokakta ve tribünlerde değil, sosyal medyada yapılan paylaşılan yorumlarda dahi hassas olunmalı, Bu konuda çözümün bir parçası olmayan kesimlerin akan kanda sorumluluklarının olduğu unutulmamalıdır. Tribünsel mevzularda emanet kullanımı gayri-meşru bir yol olarak ilan edilmeli, daha fazla can kayıplarının yaşanmaması ve taraftarların ortak mücadelesinde haklıyken haksız konuma düşmemesi için, olumlu adımlar atılmalıdır.

Son yaşadığımız bu acı örnekten de anlaşılacağı gibi, spor alanlarında şiddeti önlemek bir yasa çıkarmak, o yasayı bir banka kartına endekslemek ile çözülebilecek kadar basit değildir.

Çözümün sert polisiye tedbirlerle ve yasaklamalarda olmadığı yaşanan bu acı örnekle tekrar ortaya çıkmıştır. Özellikle deplasman taraftarlarına maç öncesinde maça hazırlanacakları güvenli bir alan ve devamında stadyuma ulaştırılmaları noktasında güvenli bir yöntem geliştirilememiş olması kabul edilemez. Dünyanın hiçbir noktasında bir taraftar grubunun ellerinde yaralayıcı ve öldürücü aletlerle birlikte bir diğer taraftar grubuyla karşılaşmasına izin verilmez. Taraftarlardan önce, önleyici güvenlik tedbirlerini uygulamayan merciler sorgulanmalı ve gerekli işlemler yapılmalıdır. Bu cinayeti işleyen(ler) derhal bulunmalı, cezalandırılmalı; olayların bu noktaya gelmesinde pay sahibi olan ve asli görevlerini ihmal eden yetkili merciler hakkında soruşturma başlatılmalıdır.

Avrupa’ nın farklı kentlerinde ve özellikle Sırbistan büyükelçiliğimiz önünde yapılan eylemler, taraftarların gerek sokaklarda, gerek sosyal medyada gerekse tribünlerdeki söylemleri, farklı ülke taraftarlarının olaya müdahil olması, konunun kendi içimizde olduğu kadar, Avrupa’ da yaşayan yurttaşlarımız adına da önemli olduğunu göstermektedir. Bu sezon ve ilerleyen yıllarda takımlarımızın Avrupa kupalarındaki olası eşleşmeleri düşünüldüğünde, sadece bugünü değil gelecek yılları da doğrudan ilgilendiren bu sorun hasır altı edilmemelidir. Yeni can kayıplarına; bu can kayıpları üzerinden oluşturulacak olan kin, nefret, ırkçılık ve ayrımcılık merkezli kamplaşmaların, taraftarlar üzerinden örgütlenmelerine müsaade edilmemelidir.

Ölümler üzerinden, ölmeyi bayılmak sanıp ta çirkin ve kirli söylemlerine devam edenler, ölüm olduğunda bile sağduyuyu, aklı selimi gündemlerine getiremeyenler, bir can kaybının üzerine ekilen düşmanlık tohumlarının, yeni ölümler getireceğinin artık farkına varmalıdır.

Benzer olayların tekrarlanmaması adına, tüm taraftarları her türlü ırkçılık, ayrımcılık ve nefret söyleminin karşısında omuz omuza saf tutmaya çağırıyoruz.

HER TÜRLÜ IRKÇI, NEFRET VE AYRIMCILIK İÇEREN PROVAKASYONA

TRİBÜNSEL MEVZULARDA EMANET KULLAMINA HAYIR!

TARAFTARLARIN YERİ TRİBÜNLERDİR! TOPRAĞIN ALTI DEĞİL!

TARAFTAR HAKLARI DERNEĞİ

Paylaş

Category: Genel

Comments are closed.