GÖZTEPE VE KARŞIYAKA, 15 BİN KAPASİTELİ STADLARA MAHKUM EDİLMEMELİDİR.

goksk
GÖZTEPE VE KARŞIYAKA, 15 BİN KAPASİTELİ STADLARA MAHKUM EDİLMEMELİDİR.

İzmir’de taraftarların büyük sıkıntıları var. Bir asrı aşmış ve aşmak üzere olan büyük camiaların maç oynayabilecekleri bir stadları yok. Alsancak Stadı 6 aydır kapalı, Atatürk Stadı’nın zemini ve koşulları futbol oynamaya da, izlemeye de müsait değil. İzmir derbileri stad yokluğundan Manisa’da oynanır hale geldi. Ve yıllardır sistemli bir şekilde yokluğa alıştırılan İzmir’li taraftarların gündeminde şu sıralar yeni stad projeleri var.

İzmir’in STADA DEĞİL, STADLARA İHTİYACI VAR. Ancak bu stadlar, kulüplerimizin geleceğe yönelik İDDİALARINA UYGUN,
HEDEFLERİNİ KARŞILAYABİLECEK KAPASİTELERDE OLMALIDIR.

Yeni stadların ömrünün EN AZ 50 YIL olacağı düşünüldüğünde, Göztepe ve Karşıyaka’ya yapılacağı söylenen 15 BİN kapasiteli stadlar İZMİR’İN POTANSİYELİNİ KÜÇÜK GÖRMEK ANLAMI TAŞIMAKTADIR.

Bahsi geçen stadların; ülkede ve dünyada üstelik 2. LİG MAÇINDA 80 BİN kişilik seyirciyle rekor kırmış, İKİ CAMİANIN VİZYONUNU DAR BİR ÇİZGİYE HAPSEDECEĞİ TARTIŞILMAZ BİR GERÇEKTİR.

Bu stad kapasiteleri İzmir kulüpleri’ne HADDİNİZİ BİLİN ÜLKEDE HEGEMONYA KURMUŞ KULÜPLER İLE REKABETİ AKLINIZDAN BİLE GEÇİRMEYİN, HELE AVRUPA’YI ASLA DÜŞÜNMEYİN demektir.

Mevcut stad projelerinde; deplasman takımları taraftarlarına, basına, localara ve güvenlik birimlerine ayrılacak alanlar da hesaba katıldığında, ortaya ciddi kapasite düşümü çıkacağından İzmir’in en fazla taraftarına sahip Göztepe ve Karşıyaka’nın 15 BİN KAPASİTELİ STADLARA MAHKUM EDİLMELERİ KABUL EDİLEMEZ.

Mevcut projelerin sadece kapasite olarak değil, semt dokusuna zarar verecek ve maç günlerinde özellikle deplasman takım taraftarlarının geliş gidişleri açısından ciddi risk taşıyan projeler olduğu dikkate alınmalıdır.

İzmir ve takımlarını 15 BİN kapasiteli stadlara mahkum etmek, İZMİR’İN POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARMASINI ENGELLEMEK, ülkemiz futbolunda var olan hegemonya ile eşit şartlarda rekabet etme koşullarını ortadan kaldırmak anlamına gelmektedir.

Ülkemizin 3. Büyük şehri İzmir’in ve takımlarının ihtiyacı EN AZ 30-40 BİN KAPASİTELİ UEFA STANDARTLARINDA STADLARDIR.

Spor kulüplerimizin semtle bağını kuran, güçlendiren ve gelecek nesillere ruhunu kazandıran SEMT SPOR ALANLARI (Gürsel Aksel ve Yalı) KORUNMALI, mevcut halleri İYİLEŞTİRİLEREK ALTYAPILARIN VE SEMT SAKİNLERİNİN KULLANIMLARINA SUNULMALIDIR.

Bu görüşlerimiz doğrultusunda;

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı, mevcut sözleşme ve ihalelerin iptal edilerek İzmir’in geleceğini de yakından ilgilendiren bu konuda şehircilik ilkeleri de dikkate alınarak, kent yönetimleri ve meslek odalarıyla görüşerek yeni yerler belirlemeye,
Kulüp yöneticileri ve camialarımızı, takımlarımızın uzun vadeli hedefleri ve ihtiyaçları doğrultusunda adımlar atılmasına öncülük etmeye,
İzmir kent yöneticileri ve milletvekillerini, şehrimizin takımlarına sahip çıkmaya, taleplerinin yanında olmaya ÇAĞIRIYORUZ.

TARAFTAR HAKLARI DERNEĞİ