Artık Yeter!

5 Nisan 2014 | By | Add a Comment

zincir

Türkiye Futbol Federasyonu; 21 Ocak 2014 tarihinde, maçlarda yapılan kötü tezahüratlarla ilgili, disiplin talimatında değişikliğe gitmişti. Eski yönetmelikte, kulüplerin cezalandırılmaları için stadyumdaki taraftarların %10’ unun, 120 saniye boyunca kötü tezahüratta bulunması şartı aranıyordu.

Bu kural maçlar oynanmaya devam ederken; ‘stadyumlarda topluluk halinde söz veya hareketlerle ya da benzeri araçlar ile aşağılayıcı, tahrik veya taciz edici nitelikte tezahüratta bulunulması, devamlılık kıstası uygulanmaksızın yasaktır.’ şeklinde değiştirildi.

Peki bu karara imza atıldıktan sonra, aradan geçen 2.5 aylık zaman diliminde ne oldu? Biz söyleyelim, sıkı durun? Toplamda 127 kulübün bulunduğu profesyonel futbol liglerimizde; Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, 2.5 ayda 246 kulübü taraftarlarının sebep olduğu kötü tezahürat ve saha olayları gerekçesiyle cezalandırdı. Kesilen cezanın maddi karşılığı 9 milyon 225 bin lira. Her şeyden daha acı olan ise, PFDK 2.5 ay içerisinde 30 maçın seyircisiz oynanmasına hükmetti. Felaketin boyutu öyle büyük ki, kalan haftalarda bir çok kulüp yenilenen ceza yönetmeliğine göre sınırda olduğu için, bir bu kadar maçın daha seyircisiz oynanma riskiyle karşı karşıyayız.

Türkiye Futbol Federasyonu; bu yönetmelikle, Futbolumuzun marka değerine onarılamaz zararlar verdiğini ne zaman farkedecek?
Türkiye Futbol Federasyonu, akıldan, mantıktan, tribün ve taraftar gerçekliklerinden yoksun “çirkin ve kötü tezahürat” uygulaması ile tribünlerde küfürü bitiremeyeceğini ama futbolu ve tribün kültürünü bitirebileceğini ne zaman kabul edecek?

Artık kulüp başkanlarının ceza sınırında oldukları için, göreceli olarak daha önemli maçlarda sahaları kapanmasın diye, taraftarlarının deplasmana gitmesini engellediği bir iklimde futbol konuşmak mümkün mü? (Bknz. Trabzonspor Kulübünün ceza sınırında oldukları için Fenerbahçe maçında sahaları kapanmasın diye Konya deplasmanına taraftarının gitmesini engellemesi) Bir taraftarın hangi maçı izleyip izlemeyeceğine kim karar verecek? Bir vatandaşın en basit anayasal hakkı olan seyahat özgürlüğünün elinden alınması bırakın evrensel spor ahlakını, hukuka uygun mu? Sizlerin yarattığı bu ortam çirkin ve kötü tezahürattan daha mı az tehlikeli?

Sizler, bize ait olan bir ürünü, bir yaşam tarzını, tamamen ticari olan e-bilet uygulamasıyla yeniden bizlere yani taraftarlara pazarlamayı düşünürken; 2.5 ayda 30 maçı taraftarlara yasaklayıp, yok ettiğiniz aslında olmayan bir ürünü mü satın almamızı bekliyorsunuz?

Taraftar Hakları Derneği olarak; Hükümeti, Meclisteki Tüm Muhalefet Partilerini, Türkiye Futbol Federasyonunu, Kulüp Başkanlarını, Yöneticileri, Spor Yazarlarını, Taraftarları ve bu organizasyonun tüm bileşenlerini uyarıyor ve aklı selime davet ediyoruz. Artık Yeter!

Hepimizin içinde olduğu bu gemi hızla dibe doğru batıyor farkında değil misiniz?
Henüz çok geç değilken; bu oyunun tüm dinamiklerinin ortak aklıyla, günlük kazançların peşine düşmeden, geleceğe yatırım yaparak, taraftarların karar mekanizmalarında aktif olarak yer almalarının önünü açarak, 6222 sayılı kanun ve ceza yönetmeliğinde gerekli değişikliklerin yapılması şarttır.

YASAKLARLA CEZALARLA DEĞİL, DEMOKRATİK VE ÖZGÜRLEŞTİRİCİ UYGULAMALARLA, BAŞKA BİR TRİBÜN MÜMKÜN.

Paylaş

Category: Genel

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.