Anayasa Mahkemesi Passolig’ in Meşru Bir Uygulama Olmadığına Karar Verdi.

passoligehayir1

Anayasa Mahkemesi bu gün resmi gazetede açıkladığı gerekçeli kararı ile, 6222 sayılı yasanın e-bilet hakkındaki maddelerine yönelik yürürlüğe sokulan passolig uygulamasının temel bir hak ihlali olduğunu açık bir şekilde ortaya koydu. 

Anayasa Mahkemesi taraftarların kişisel bilgilerin 3. kişilere (passolig yoluyla ilgili bankaya) aktarılmasının anayasaya aykırı olduğuna dolayısıyla da uygulamanın meşru olmadığına karar verdi.

2 Mart 2016 tarihinde Ankara 16. Tüketici Mahkemesi’ nde görülecek olan final duruşmasında passolig uygulamasının iptal edilmemesi için en ufak bir sebep kalmamıştır.  Verilen karar, taraftarların birlikte hareket ettiklerinde, daha güçlü olduklarının açık bir göstergesi olduğu için  ”taraftar hakları” mücadelesi adına değerli bir kazanım ve mihenk taşıdır. Başta Taraftar Hakları Dayanışma Derneği olmak üzere bu uğurda emek veren tüm taraftarlara teşekkür ediyoruz.

Bu karar aynı zamanda sporumuzu yönetenler tarafından da doğru okunmalıdır. Passolig uygulaması, 6222 sayılı yasanın taraftar haklarına kasteden uygulamalarından sadece bir tanesidir.  Taraftarlar, kendileriyle ilgili alınan kararlarda çözüm ortağı olarak kabul edilmeli ve hak ihlallerinin ortadan kaldırılması adına kendileriyle iletişim kurulmalıdır. 

Çözüm baskı, yasak ve rant odaklı uygulamalardan değil; daha fazla ifade özgürlüğü ve demokratik katılımdan geçmektedir…