9. Avrupa Futbol Taraftarları Kongresi İzlenimleri

kapak

6-9 Temmuz tarihleri arasında Belçika’ nın Gent ve Lokeren şehirlerinde gerçekleştirilen 9. Avrupa Futbol Taraftarları Kongresi’ ne ülkemiz taraftarlarını temsilen katıldık. Kongre izlenimlerimizi paylaşmak istiyoruz.

6 Temmuz’ da açılış lansmanı ile başlayan program; 7 Temmuz sabahı Gent Kulübü’ nün ev sahipliğinde Ghelamco Arena Stadyumu’ nda devam etti. Sabah 10:00’da yapılan resmi açılışın ardından atölye oturumları başladı.

Avrupa Maçlarında Deplasman Taraftarları

DESkq16XUAAAfsm

İlk oturumun başlığı “ Avrupa Maçlarında Deplasman Taraftarları” idi. Bu başlıkta Avrupa kupaları için seyahat eden taraftarların seyahatlerinin düzenlenmesi, vize başvuruları, seyahat koşullarının iyileştirilmesi ve standart güvenlik hizmetlerinin temin edilmesi için gerekli tartışmalar yapıldı ve taraftarlar deneyimlerini paylaştı.

Mülteciler ve Futbol

IMG-20170707-WA0006

Aynı saatte farklı bir salonda paralel bir sunum olarak; Mülteciler ve Futbol başlıklı oturum gerçekleştirildi. Oldukça kalabalık ve farklı coğrafyalarda yaşanan deneyimlerin aktarıldığı oturumda; Suriye savaşından sonra hızla artan mülteci sorunu etrafında futbol taraftarlarının mültecilerin hakları ve insan hakları kapsamı sınırları içerisinde nasıl karşılanmaları gerektiğine ilişkin yaşadığı deneyimlerin tartışıldığı zengin bir içerik paylaşıldı. Derneğimizin, İzmir’ de yaptığı çalışmaları anlatması ve Türkiye’ nin mülteci nüfusu açısından dünyanın en kalabalık popülasyonu barındırması gerçekliği üzerine yaptığı paylaşımlar dinleyiciler tarafından ilgi ve takdirle karşılandı. Türkiye’ de yaşayan 3,5 milyon mültecinin 300 bininin İzmir’de yaşadığını, vatandaşlık hakları olmadığı için çok zor şartlarda yaşamaya çalıştıklarını, eğitim ve barınma haklarının son derece sınırlı olduğunu belirten konuşmacılarımızın ifadeleri ve mültecilerin kent yaşamına entegrasyonunda sporun etkisine inanan bakış açımız; Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi içindeki katılımımızdan bu yana gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle (dostluk maçı yapmak, panel düzenlemek, mülteci ailelerini kadın futbolu tribünlerine taşımak, mülteci futbolcuların lisans sorunlarını çözebilmek için TFF yetkilileriyle görüşmek vb.) mültecilerin spor/futbol aracılığıyla entegrasyonuna sunmaya çalıştığı katkıyı ifade ederek dinleyicilerle paylaşıldı.

Kürsüdeki konuşmacılar, insanların ‘mülteci’ olarak değil toplumun kalıcı bir parçası olarak algılanmaları için yapılabilecekler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca Türkiye’de de benzer durumda olan önemli STK’lar ve projelerin tabana temas edebilmesi adına sorumluluk sahibi taraftar gruplarına görev düştüğü konusunda da önemli tartışmalar yapıldı. Yönetişim anlamında UNICEF ve benzeri büyük STK’ların politika tarafındaki başarılı çalışmalarına rağmen tabana dokunabilme konusundaki eksikliklerinin futbolun paydaşları ve taraftar gruplarının daha aktif olarak bu alana girmesiyle fark yaratacağı konusunda ortak bir görüş ortaya çıktı.

Son olarak THD’ nin; Eylül ayında Yunanistan’ da Olympiakos FC’ nin organizasyonu ile katılacağı organizasyonda belirtilen sorun alanlarına dair yapmayı planladığı çalışmalar dile getirildi. Oturum sonrasında FSE Yönetimi’ nden Mark Doidge ile birlikte yapabileceğimiz çalışmaların analizi yapıldı.

Öğle arasından sonra atölye çalışmalarının ikinci bölümü başladı. Bu bölümde de yine iki ayrı başlık etrafında tartışmalar yürütüldü.

Güvenlik ve Hizmet Yaklaşımına Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi

IMG-20170707-WA0004

Bunlardan birincisi, Futbol Karşılaşmalarında Güvenlik ve Hizmet Yaklaşımına Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi idi. 3 Temmuz 2016 tarihinden itibaren imzaya açılan Avrupa Sözleşmesi ile stadyumlarda güvenlikli ve konuksever bir ortam ile emniyet ve hizmetler açısından bir tartışma yürütüldü. Bu oturuma katılan Avrupa Komisyonu temsilcisinin ve Belçika Federal Polis Teşkilatı temsilcisinin katılımı taraftarla canlı bir tartışma ve taraftarlarının hakları konusunda bilgilenme olanağı sunması bakımından zengin bir içerikle gerçekleşti.

Meşale İçin Alternatif Yaklaşımlar

meşale

Aynı saatte bir başka salonda gerçekleşen ve taraftarlar için son derece anlamlı bir mevzu olan atölye oturumu ise, Meşaleler için Alternatif Yaklaşımlar başlığı altında gerçekleşti. Oturum adına yakışır bir şekilde ateşli tartışmalar içinde geçti. Futbol alanlarında meşale kullanımı taraftarlar ve bu güzel futbol oyununun diğer paydaşları arasında tartışıldı. Norveç, Danimarka ve ABD’deki gelişmelerin de değerlendirildiği oturumda, alternatif politikaların kulüpler ve taraftarlar arasında taraftar kültürü ve güvenlik gereksinimlerinin uzlaşabilme olanakları analiz edildi. Statlarda meşale kullanımına yönelik alternatif yaklaşımlar toplantısına ise meşale kullanımını ve ayakta maç izlemeyi tamamen serbest bırakan Orlando City SC yöneticisi Alex Wolf, İsveç taraftarlar birliğinden Sofia Bohlin, Norveç taraftarlar birliğinden Hanne Mari Jordsmyr ve Brondby IF taraftarı Lasse Bauer’ in katılması elbette taraftarlar açısından oldukça olumlu bir mevziydi. Bu oturumu en ilginç kılan yan ise UEFA’nın hemen oturum öncesi yayınladığı ve oturumu dolaylı olarak hedef alan meşalenin zararlı olduğunu belirten açıklaması idi. Konuyla ilgili ortak akıl yaratılmaya çalışılırken, UEFA iletişim direktörü Patrick Gasser’in söz alıp, UEFA nın konuyla ilgili deklerasyonu okuyarak hatırlatması ve bu korsan bildirinin taraftarlar cephesinden gelecek cevap hakkını beklemeden oturumu terk etmesi elbette bir talihsizlikti. Neyse ki Football Supporters Europe yönetimi ve katılımcılar bu kriz anını büyük bir olgunlukla karşıladı. Bu ayrıntı bile taraftarlar ve futbolu yöneten diğer paydaşlar arasındaki iletişim kopukluğunun taraftarlar cephesinden kaynaklanmadığının net bir tezahürü olarak tarihe not düşüldü.

Olağanüstü Hal Uygulamaları ve Taraftarlar

IMG-20170729-WA0064

Bir diğer oturum başlığı; Taraftarlar, Terörizm ve Olağanüstü Hal idi. Bu oturuma şu an OHAL uygulamasının uygulandığı iki ülke Fransa ve Türkiye’den taraftar temsilcilerinin yanı sıra Uluslararası Af Örgütü ve Belçika Futbol Derneği’nden temsilciler de katıldı. Türkiye’ de Gençlerbirliği HOÇ Grubu Üyesi Barış Karacasu’ nun, Belçika Konsolosluğu’ ndan kongreye katılması konusunda vize alması noktasında yaşatılan sıkıntılara atıfta başlayarak başlayan oturum, Türkiye’ de İnsan Hakları Savunucuları’ na yaşatılan hukuk dışı uygulamalar, gözaltı ve hapis uygulamalarına işaret edilerek başlatıldı. Barış Karacasu’ nun süreç içerisinde yapmayı planladığı; ancak vize engelleri nedeniyle gerçekleştiremediği sunumu adına istişarede bulunduğu Taraftar Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Öznur Oğuz’ un konuşmacı olarak katıldığı oturumda terörizm ve OHAL uygulamalarının futbol oyununu, paydaşları ve taraftarları nasıl etkilediği somut örneklerle paylaşıldı. Bu oturumda Taraftar Hakları Derneği’ nin yaptığı sunumu ilerleyen süreçte paylaşacağız. Oturumun da temel hedeflerinden olan OHAL uygulamalarının ve anti terör konseptinin taraftarlar üzerindeki etkisi farklı yönleriyle değerlendirilen ve katılımı yüksek olan bir oturum gerçekleştirildi. Terörün kimden ve nereden geldiğine bakmaksızın her türlüsüne karşı olan tüm dünya taraftarlarının birleşmesi, daha güçlü ve cesur bir dayanışma ağının kurulması adına kapsayıcı adımlar atılması çağrısı ve fikir birliği ile sonlandı. Taraftar Hakları Derneği’ nin sunumu sonunda oturum, terör olayları neticesinde kaybettiğimiz taraftarların isim isim anılmasıyla alkışlarla bezenen bir saygı duruşuna dönüştü.

8 Temmuz 2017 Lokeren

lok

Belçika’ nın bir diğer şehri olan Lokeren’de gerçekleşen ikinci gün etkinliklerinde atölye çalışmaları sabah 10:30’da başladı.

Bu oturumlardan birincisi ve belki de en değerlisi Fan.tastik Kadınlar Sergisi’ ydi.

b_3000_200_16777215_00_images_201516_news_female-fans-exhi

Fan.tastik Kadın Taraftarlar Sergisi, FSE tarafından düzenlenen ve Avrupa Kıtası’ nda kadın taraftarların tribünde yaşadıkları deneyimleri anlatan değerli bir projedir. Projenin Türkiye ayağında; İzmir, İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’ da ki kadın taraftarların deneyimleri kayıt altına alınmış ve ilerleyen süreçte diğer ülkelerdeki kadın taraftarlarla birlikte ortak bir sergi düzenlenecektir. Projeninin koordinatörü Daniela Wurbs, süreç içerisinde gelinen noktayı katılımcılarla paylaştı. Devamında workshop çalışmaları gerçekleştirildi…

fema

İkinci atölye oturumu ise Futbolda Sorumluluk: Taraftarlar Oyuna Nasıl Katılım Gösterebilir başlığı altında gerçekleşti.

IMG-20170708-WA0008

Sorumluluk ve şeffaflık futbolda bugüne kadar nadiren önem kazanmıştır ve taraftarların kulüplerini yüksek standartlara taşıyan rolleri de bilinmektedir. Bu oturumda asıl olarak Belçika ve Avrupa’nın dört bir yanından taraftarların deneyimlerini, taraftar sahipliğindeki kulüplerin deneyimlerini, kendi futbol kulüplerini geliştirmeye ve büyütmeye yönelik baskı yapana taraftar gruplarını, veya bir kampanya başlatmayı düşünen taraftarların zengin deneyimleri paylaşıldı. Bütün bu deneyimler daha gelişkin bir karşılıklı sorumluluk sağlanması dilekleriyle somutlandı.

13:30’da başlayan ikinci oturumun başlığı ise Ayakta Maç İzleme (Safe Standing) idi.

Safe Standing (Ayakta Güvenli Maç İzleme)

AYAKTA

Kongre sürecinde gerçekleşen en ağır ve ateşli tartışmaların yaşandığı oturumdu dersek sanırız yanlış olmaz. Safe standing oturumunda İsveç Futbol Ligi CEO’ su Mats Enquist, FC St Pauli kulübü yönetiminden Sarah Schwedler, Front 282 Lokeren’den Mary Dieleman ayakta maç izleme uygulamalarından örnekler verirken UEFA temsilcisi Marc Timmer gerçekleştirilen bu uygulamalar karşısında oturarak maç izlemenin neden daha güvenli olduğunu ve bunun bir zorunluluk olarak neden dayatıldığını açıklamaya çalıştı. Oturumun içeriğini Türkiye taraftarları için daha da somutlaştırmak gerekirse düşünün ki TFF’ den bir temsilcinin taraftarlar gruplarıyla aynı salonda olduğunu ve taraftarların tüm sıkıntılarını aktarabilecekleri bir temsilcinin varlığını. Her ne kadar UEFA temsilcisi Marc Timmer, taraftarların tüm haklı serzenişlerini büyük bir soğukkanlılıkla bertaraf etmeye çalışsa da, soğuk terler döktüğünü belirtmekte fayda var. Oturumun taraftarların örgütlü bir şekilde karar vericiler üzerinde kurabilecekleri baskı mekanizmalarının ne kadar anlamlı ve değerli olduğunu okuyor olmamız sanırız yanlış bir tespit olmayacaktır.

 Football Supporters Europe Kongresi ve Seçimler

Her kongrede olduğu gibi bu yıl da günün son oturumunun ardından Football Supporters Europe’ un Genel Kurul seçimlerine geçildi. İki yıl boyunca yapılan çalışmaların sunulduğu birinci bölümün ardından yeni yönetim için adayların belirlenmesine geçildi. Gençlerbirliği taraftarı ve Taraf-Der’ in değerli ismi Başar Yarımoğlu’ nun bir süre önce aday olmayacağını belirttiği seçimler sonucunda, Taraftar Hakları Derneği olarak desteklediğimiz UNİFEB Üyesi Hüseyin Emre Ballı’ nın FSE’ nin yeni dönem yönetim kuruluna seçilmesi bizi oldukça mutlu kıldı.

DEO5ZrSXcAEJcJM

Football Supporters Europe’ a yeni dönemde başarılar diliyor, kusursuz ev sahipliği için Gent ve Lokeren kulüplerine, böylesi değerli bir organizasyonda bizlere temsiliyet hakkı veren Türkiye taraftarlarına ve organizasyona katılmamız adına bizleri maddi ve manevi anlamda destekleyen Sivil Düşün’ e teşekkür ediyoruz.

IMG-20170707-WA0009

sivil