2014 Dünya Kupası vesilesiyle

26 Haziran 2014 | By | Add a Comment

dsYerkürenin genişçe bölümünün futbolla yatıp, futbolla kalktığı günleri yaşıyoruz. Futbolseverler için adeta onbir ayın sultanı anlamına gelen şu günlerde, dünyanın en kaliteli futbolcuları birarada…

 

Dünya Kupası organizasyonları, açılış ve kapanış törenlerindeki şovlardan sahada oynanan müsabakalara, tribünlerdeki folklorik görselliklerden stad içi ve dışındaki renkli karelere kadar turnuva takipçilerini fazlasıyla cezbetme özelliğine sahiptir.

İlki 1930 yılında Uruguay’da düzenlenen Dünya Kupası turnuvasının 20.si bu yıl Brezilya’da gerçekleşiyor. Brezilya’nın 12 farklı şehrinde 64 karşılaşmayla tamamlanacak turnuvada 32 takım yer alıyor.

Futbol ülkesi olarak kabul gören Brezilya’nın 2014 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacağı belli olduğunda birçok futbol tutkunu için adeta zaman geçmek bilmedi.

Brezilya halkı için ise, zaman her geçen gün aleyhte işlemeye devam etti.

Çünkü, 2011’de hayata veda eden Brezilyalı bilge futbolcu Socrates’in de dediği gibi “Büyük hırsızlık olayı olacak, vergilerimiz buharlaşacak, masraflar halkın cebinden çıkacak”tı…

Birçok kesimin düşündüğünün aksine Brezilya, Dünya Kupası organizasyonundan kar değil zarar edecekti. Son Dünya Kupasını düzenleyen Güney Afrika Cumhuriyeti, 2.5 milyar dolar zarar etmişti.

Durumun farkında olan Brezilyalılar daha ilk günden itibaren bu organizasyona ev sahipliği yapmaya rızalarının olmadığını belirttiler. Çünkü Brezilya halkının çoğunluğunun, dünya çapında da olsa bir futbol turnuvasına ve onun gereksinimi olan alanlara değil, başta eğitim ve sağlık olmak üzere halkın temel gereksinimleri olan kamusal hizmetlere yatırım yapılmasına ihtiyaçları var.

Özellikle son bir yıldır Brezilya sokakları, bir yandan kendi taleplerini yükseltenlerin eylemlerine sahne olurken diğer yandan da Brezilya polisinin katliam boyutundaki şiddetine sahne oldu.  (Uluslararası Af Örgütü’nin verilerine göre, ülkede yılda ortalama iki bin insanı yargısız infazla öldüren Brezilya polisinin şiddetinden bahsettiğimizi özellikle belirtmek isterim.)

Dünya Kupası maçlarının oynanacağı şehirler ve stadların olduğu bölgeler başta olmak üzere devletin kolluk güçlerince sokaklarda ‘temizlik’ (!) yapıldı. Sokakta yaşamak zorunda kalanlar ve özellikle de çocuklar polisin olağanüstü gaddarlığını en fazla yaşayan kesim oldular. Yoksullara adeta savaş açıldı. Yoksul mahalleleri boşaltıldı, insanlar çekip gitmeye zorlandı.

Futbolun neredeyse genetik yapılarına işlediği Brezilya yoksulları, ikişer taş ile kurdukları kalelere attıkları golün büyüğünü yine kendi sokaklarında 2014 Dünya Kupası organizasyonu nedeniyle yiyeceklerini belki de hiç düşünmemişlerdi. Futbol oynadıkları sokaklarından, bir futbol turnuvası nedeniyle birgün çıkartılacak olmayı kimse aklına getiremezdi.

Yoksulların bir eğlencesi olan futbolun oyun olmaktan çıkartılıp işe dönüştürüldüğünden beri golleri ne yazık ki hep kendi ağlarımızda görüyoruz.

Bugün çok büyük paraların döndüğü, çok büyük kazançların elde edildiği organizasyonların ve turnuvaların karşısında kendi futbol organizasyonlarımızı ve turnuvalarımızı örgütlemek her zamankinden daha fazla ihtiyaçtır.

Devrim Cem ERTURAN (THD Yönetim Kurulu Üyesi)

Kaynak : http://gelecekgazetesi.org/haber-6079-2014_dunya_kupasi_vesilesiyle.html

 

Paylaş

Category: Genel

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.